Co to jest phishing?  

Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. Phishing jest bardzo prostym rodzajem ataku cybernetycznego. Nie wymaga szukania luk w zabezpieczeniach ani posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Phishing bazuje na najsłabszym ogniwie ochrony sieci komputerowej, czyli błędach użytkownika. Twórcy fałszywych informacji podszywają się pod realnie istniejące instytucje, nakłaniając użytkownika do udzielenia osobistych informacji. 

 

Największą aktywność oszustów można dostrzec na serwisach ogłoszeniowych takich jak OLX, czy też Vinted. Tutaj wyłudzenie najczęściej odbywa się poprzez wejście na spreparowany przez oszusta link do strony internetowej, która łudząco przypomina np. stronę Państwa banku. Po zalogowaniu się na takiej stronie wasze dane logowania zostają przechwycone przez osoby trzecie. Taki atak najczęściej kończy się kradzieżą danych oraz środków finansowych użytkownika.
 

W linku poniżej znajdą państwo informację na temat 5 najpopularniejszych technik phishingowych stosowanych przez oszustów oraz krótki opis jak one działają, co mamy nadzieje pozwoli Państwu się przed nimi uchronić.

https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html 
 

 

 

 

Korzystając z kart bankomatowych należy pamiętać o:

  • nie zapisywaniu numeru PIN;
  • nie trzymaniu numeru PIN i karty w jednym miejscu;
  • nie udostępnianiu numeru PIN i karty innym osobom;

Zgubiona lub skradziona karta VISA, MASTERCARD?

Fakt taki należy niezwłocznie zgłosić telefonicznie: +48 22 515 31 50 lub +48 828 828 828 czy też osobiście w dowolnej jednostce Spółdzielczej Grupy Bankowej lub Banku Spółdzielczego. Im szybciej zastrzeżesz utraconą kartę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia strat, powstałych w wyniku jej nieuczciwego wykorzystania!