Ostatnio w Internecie oraz w mediach społecznościowych pojawiają się fałszywe ogłoszenia i reklamy gwarantujące wysokie i pewne zyski, oszuści wykorzystują logo i nazwę znanej instytucji lub państwowej spółki „projekt Baltic Pipe spółki Gaz-System”. Po podaniu swoich danych następuje kontakt ze strony  konsultanta,  prosi on  nas o wykonanie przelewu na wskazany rachunek oraz zainstalowanie aplikacji i podanie kodu dostępu do aplikacji (najczęściej AnyDesk), której użycie skutkuje przejęciem przez obce osoby kontroli nad naszym urządzeniem i w konsekwencji  możliwością utraty środków własnych z rachunku bankowego.

Wszystkie treści, informacje uzyskane podczas kontaktu z konsultantem podczas rozmów są spreparowane przez osoby próbujące wyłudzić poufne dane takie jak loginy, hasła czy dane osobowe.

Spółka GAZ-SYSTEM na swojej stronie poinformowała, iż nie prowadzi żadnych działań nakłaniających do inwestowania na rzecz spółki m.in. w akcje Baltic Pipe.

Apelujemy o ostrożność i przestrzegamy przed tego typu oszustwem. Osoby, które padły jego ofiarą powinny niezwłocznie zgłosić się do najbliższej jednostki Policji lub Prokuratury i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zachowaj czujność, nie otwieraj  podejrzanych linków oraz nie pobieraj programów, których działania nie znasz.

Korzystając z kart bankomatowych należy pamiętać o:

  • nie zapisywaniu numeru PIN;
  • nie trzymaniu numeru PIN i karty w jednym miejscu;
  • nie udostępnianiu numeru PIN i karty innym osobom;

Zgubiona lub skradziona karta VISA, MASTERCARD?

Fakt taki należy niezwłocznie zgłosić telefonicznie: +48 22 515 31 50 lub +48 828 828 828 czy też osobiście w dowolnej jednostce Spółdzielczej Grupy Bankowej lub Banku Spółdzielczego. Im szybciej zastrzeżesz utraconą kartę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia strat, powstałych w wyniku jej nieuczciwego wykorzystania!